ЕЛЕКТРОННЕ УРЯДУВАННЯ В РЕСПУБЛІЦІ БОЛГАРІЯ: РЕЗУЛЬТАТИ РОЗВИТКУ ТА ВУЗЛОВІ ЗАВДАННЯ
Анотація
Мета дослідження полягає у виявленні стану, специфіки та проблем інформатизації в Болгарії на основі аналізу документальних матеріалів та узагальнення наукових публікацій. Здійснений авторами аналіз суті, завдань та переваг і недоліків процесу інформатизації в Республіці Болгарія свідчить про його складність та багатосторонність, що особливо помітно із громіздкого та складного законодавства, яке часто оновлюється.
Уточнено періодизацію етапів становлення та розвитку електронного урядування в Болгарії, зокрема, хронологічні рамки періодів.
Підтверджено думку болгарських вчених та практиків, що е-урядування в Болгарії й досі знаходиться на етапі формування. За останні роки Болгарія перейшла з розряду держав з «високим рівнем» до розряду країн «з дуже високим рівнем» EGDI, але незважаючи на помітні успіхи, все ж знаходиться на останньому місці серед країн-членів ЄС. Причиною чого можна вважати низький рівень політичної та адміністративної спроможності, з чим, на нашу думку, пов’язане й неефективне витрачання коштів.
Автори статті вважають, що зусилля в першу чергу мають спрямовуватися на забезпечення чіткого розмежування функціональних обов’язків та зобов’язань державних адміністративних структур у сфері електронного урядування, оскільки вони в даний час змішані та перекриваються. Суттєвим є забезпечення органів публічної влади кадрами з високим рівнем грамотності у сфері ІТ технологій, що можна досягти лише завдяки належній мотивації та посиленню ролі підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів. Особливої уваги потребує забезпечення ІТ-безпеки, що потребує аудиту кібербезпеки існуючих національних та урядових реєстрів, систем та баз даних, у тому числі міжнародними або європейськими визнаними та провідними організаціями та провідними постачальники цього виду послуг.